Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk jest najstarszą w Polsce placówką naukową prowadząca w sposób kompleksowy badania podstawowe i stosowane dotyczące inżynierii środowiska obejmujące zagadnienia techniczne, przyrodnicze, przestrzenne i prawno – ekonomiczne. Instytut posiada ponad 60 lat doświadczenia w badaniach naukowych i aplikacyjnych.
oznaczanie składu fizyko-chemicznego pierwotnych i wtórnych aerozoli dla potrzeb oceny ich oddziaływania na zdrowie i środowisko, określanie wpływu zanieczyszczenia powietrza na zmiany klimatu, oznaczanie ilości i składu zanieczyszczeń emitowanych z instalacji przemysłowych i energetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem substancji niebezpiecznych, badania właściwości chemicznych i fizyko-chemicznych substancji emitowanych do powietrza, wyznaczanie wskaźników emisji.
metody oczyszczania ścieków i uzdatnianie wód dla celów przemysłowych, badania nad odzyskiem substancji biogennych ze ścieków komunalnych i przemysłowych,
możliwości wykorzystania kopalin (torfy, lignity, iły, bentonity, diatomity) i surowców odpadowych jako ekonomicznych i skutecznych sorbentów metali ciężkich i zanieczyszczeń organicznych w remediacji wód, ścieków oraz gleb.
badania właściwości fizyczno-chemicznych odpadów, w tym określenie wpływu składowisk odpadów na środowisko oraz możliwości unieszkodliwiania i odzysku odpadów z uwzględnieniem robót inżynierskich i rekultywacji, oceny odpadów górnictwa węglowego i innych stałych odpadów przemysłowych pod względem oddziaływania na środowisko wraz z wytycznymi w zakresie ekologicznie bezpiecznego wykorzystania i składowania, zabezpieczenia środowiska przed ujemnym oddziaływaniem odpadów.
Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami analitycznymi naszego laboratorium. Wykonujemy analizy wód, ścieków, gleb i odpadów oraz pomiary stężeń gazowych i pyłowych zanieczyszczeń powietrza.
Instytut w ramach swojej działalności świadczy usługi rynkowe dla przedsiębiorstw, podmiotów administracji publicznej oraz jednostek samorządowych. Przy współpracy z jednostkami gospodarczymi, biurami projektowymi oraz instytucjami administracji, Instytut realizuje prace badawczo.
Chcesz opublikować swoją pracę w prestiżowym czasopiśmie naukowym i zdobyć punkty naukowe? Zgłoś się do nas! Prace i Studia to seria monografii naukowych wydawana przez IPIŚ PAN od lutego 1969 roku.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że Pani Profesor dr hab. inż. Czesława Rosik-Dulewska, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk oraz wieloletni pracownik Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu, została powołana na stanowisko Zastępcy Dziekana Wydziału IV Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2023-2026.
Pani Prof. dr hab. inż. Czesława Rosik-Dulewska członek rzeczywisty PAN została uhonorowana przez Kapitułę ogólnopolską nagrodą Zielonego Feniksa w kategorii „Osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki”.
Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu przy współpracy z ARCTIS POLAND organizuje w Zakopanem w dniach 15 do 18 października 2024 r. XIII Konferencję Naukową OCHRONA POWIETRZA W TEORII I PRAKTYCE. Do pobrania dostępny jest harmonogram konferecji.
IPIŚ PAN, Zabrze, ul. M. Skłodowskiej-Curie 34
Kierownik: prof. dr hab. Tadeusz Magiera
Kierownik: dr inż. Kamila Widziewicz-Rzońca
Kierownik: prof. dr hab. Tadeusz Magiera
Zabrze, 2023, ss 301
Więcej informacji o wydawnictwie “Archives od environmental protection”
Zobacz wszystkie publikacje w czasopiśmie naukowym “Prace i studia”
41-819 Zabrze, ul. M. Skłodowskiej-Curie 34
tel.: +48 32 271 64 81
tel.: +48 32 271 70 40
e-mail: ipis@ipispan.edu.pl
NIP: 648-000-67-20