W dniach 15–18 października 2024 r. w Zakopanem odbyła się XIII edycja konferencji „Ochrona Powietrza w Teorii i Praktyce”, organizowana we współpracy z ACTRIS POLAND. Wydarzenie zgromadziło ekspertów zajmujących się jakością powietrza, zmianami klimatu oraz innowacyjnymi technologiami redukcji emisji zanieczyszczeń.
Wydarzenie odbyło się we współpracy z ACTRIS POLAND (Aerosol, Clouds, and Trace Gases Research Infrastructure), będącą częścią europejskiej sieci ACTRIS. Sieć ta ma na celu lepsze zrozumienie procesów atmosferycznych oraz ich wpływu na klimat, jakość powietrza i zdrowie publiczne.
Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu wraz z pozostałymi członkami ACTRIS, koordynuje badania dotyczące składu i przemian aerozoli, obejmujące monitorowanie oraz analizę ich właściwości fizycznych, chemicznych i optycznych. Badania te mają kluczowe znaczenie dla opracowywania strategii ochrony środowiska i ograniczania skutków zmian klimatycznych. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Komitetu Inżynierii Środowiska PAN oraz Komitetu Chemii Analitycznej PAN.
Tematyka konferencji
Celem konferencji była prezentacja osiągnięć naukowych oraz wymiana poglądów i doświadczeń w zakresie:
- zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu,
- emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych oraz metod ograniczania emisji substancji zanieczyszczających powietrze,rozprzestrzeniania i przemian zanieczyszczeń w atmosferze,alternatywnych źródeł energii i czystszych technologii energetycznych,
- aktualnych problemów zarządzania środowiskiem w kontekście jakości powietrza i zmian klimatu, w tym aspektów prawnych.
Harmonogram konferencji
Konferencja obejmowała pięć sesji tematycznych:
- Zintegrowane pomiary zdalne i analiza właściwości optycznych aerozoli atmosferycznych oraz chmur nad Polską – obejmujące zastosowanie technik lidarowych, radarowych i radiometrycznych w ramach projektu ACTRIS-Polska. W sesji omówiono także wpływ napływu pyłu pustynnego, smogu miejskiego i imprez masowych na jakość powietrza.
- Działania na rzecz ochrony powietrza – obejmujące m.in. analizę źródeł zanieczyszczeń pyłowych w obszarach przygranicznych Polski i Czech, ocenę wpływu uchwał antysmogowych na zdrowie mieszkańców, monitoring cząstek drobnych i ultradrobnych w miastach, kalibrację metod pomiarowych dla zanieczyszczeń pyłowych oraz modelowanie i prognozowanie jakości powietrza.
- Emisje zanieczyszczeń powietrza związane ze spalaniem paliw i pożarami – tematyka sesji obejmowała analizę składu spalin benzynowych, emisję pyłów z zapożarowanych składowisk, wpływ pożarów magazynów odpadów niebezpiecznych na jakość powietrza oraz emisję związków BTEX w jednostkach ratowniczo-gaśniczych. Dodatkowo omówiono zachowanie obłoku LNG w różnych warunkach atmosferycznych.
- Analiza ryzyka zdrowotnego i technologie redukcji zanieczyszczeń powietrza – w tym ocena emisji nanocząstek podczas cięcia laserowego metali, analiza pierwiastkowa PM do identyfikacji źródeł zanieczyszczeń, wpływ parametrów na odsiarczanie spalin, zastosowanie materiałów fotokatalitycznych do redukcji zanieczyszczeń powietrza oraz depozycja azotu nieorganicznego do Morza Bałtyckiego.
- Monitoring jakości powietrza i ocena zanieczyszczeń – obejmująca m.in. nowe regulacje prawne UE, współpracę w ramach Serwisu Monitoringu Atmosfery Copernicus, analizę jakości powietrza w Warszawie podczas Sylwestra, zmiany jakości powietrza w Trójmieście w okresie pandemii COVID-19 oraz ocenę przydatności metod pomiarowych w badaniach zapachowych dla gospodarki komunalnej.
Kluczowe wystąpienia
Jednym z najważniejszych wystąpień było przemówienie Pani Barbary Toczko dotyczące kierunków interwencji polskiego monitoringu powietrza w celu osiągnięcia standardów jakości określonych w prawodawstwie unijnym i krajowym. Omówiono działania mające na celu szybkie osiągnięcie dopuszczalnych i docelowych poziomów niektórych substancji zanieczyszczających oraz przegląd i ustanowienie nowych przepisów dotyczących lokalizacji punktów pomiarowych.
Publikacje i współpraca
Jak co roku, prezentowane referaty i prace posterowe zostały opublikowane w Książce streszczeń, a wybrane pełne artykuły skierowano do druku w czasopiśmie Archiwum Ochrony Środowiska. Do pobrania jest KSIĄŻKA POSZERZONYCH ABSTRAKTÓW w formacie pdf.
Dziękujemy przedstawicielom firm za prezentację innowacyjnych rozwiązań w zakresie monitoringu jakości powietrza atmosferycznego. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi technologiami oraz nawiązać cenne kontakty biznesowe.
Konferencja stworzyła przestrzeń do budowania interdyscyplinarnej współpracy, wymiany wiedzy i integracji środowiska naukowego, administracyjnego oraz przemysłowego zajmującego się ochroną jakości powietrza. Liczymy na kolejne owocne spotkania w przyszłych edycjach wydarzenia.
Jeszcze raz dziękujemy za udział w cyklicznie organizowanej konferencji naukowej Ochrona Powietrza w Teorii i Praktyce.
KOMITET ORGANIZACYJNY
dr inż. Patrycja Rogula – Kopiec - przewodniczący - IPIŚ PAN
dr inż. Kamila Widziewicz – Rzońca – sekretarz - IPIŚ PAN
dr inż. Katarzyna Janoszka - IPIŚ PAN
mgr Krzysztof Słaby - IPIŚ PAN
mgr inż. Dmytro Chyzhykov - IPIŚ PAN/PŚl
lic. Monika Błaszczak - IPIŚ PAN
KOMITET NAUKOWY KONFERENCJI
prof. dr hab. inż. Artur Badyda, PW
dr inż. Jan Stefan Bihałowicz, APoż
dr hab. inż. Piotr Oskar Czechowski, IPIS PAN– Przewodniczący
dr hab. inż. Jacek Gębicki, PGd
dr hab. inż. Anita Lewandowska, UG
prof. dr hab. Rajmund Michalski, IPIS PAN
dr inż. Urszula Miller, PW
dr hab. inż. Grzegorz Majewski, SGGW
dr hab. inż. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, UG
dr hab. Aleksander Pietruczuk, IG PAN
dr hab. inż. Wioletta Rogula-Kozłowska, APoż – z-ca Przewodniczącego
dr hab. inż. Izabela Sówka, PWr
prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, PŁ
prof. dr hab. Lidia Wolska, GUMed