FENG.02.04-IP.04-0008/24

ACTRIS-PL – Infrastruktura do badania aerozoli, chmur oraz gazów śladowych (ACTRIS‑PL 2)

Kierownik: Z ramienia IPIŚ PAN dr hab. inż. Katarzyna Jaworek

Projekt trwający

Rozwój krajowej infrastruktury badawczej ACTRIS (Aerosols, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure) współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021‑2027 (FENG, Priorytet 2.4).

Opis projektu

ACTRIS-PL 2 to ogólnopolski projekt badawczo-inwestycyjny rozwijający nowoczesną infrastrukturę służącą do monitorowania i analizowania aerozoli, chmur oraz gazów śladowych w atmosferze realizowany przez konsorcjum ACTRIS-PL. Rozbudowa infrastruktury badawczej w Polsce ma na celu pełną integrację polskich stacji badawczych z paneuropejską infrastrukturą ACTRIS (Aerosols, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure).

Projekt ACTRIS-PL 2, zgodnie z ideą funkcjonowania infrastruktury ACTRIS w Polsce, wspiera badania nad jakością powietrza, zmianami klimatu, zdrowiem publicznym oraz transformacją energetyczną. Infrastruktura obejmuje zarówno stacje stacjonarne, laboratoria, jak i platformy mobilne oraz systemy informatyczne wspierające przetwarzanie i udostępnianie danych w czasie rzeczywistym.

Zakres działań

  1. Rozbudowa i doposażenie 6 platform obserwacyjnych i eksploracyjnych (we Wrocławiu, Belsku, Zabrzu, Sosnowcu, Rzecinie, Raciborzu) w nowoczesną infrastrukturę badawczą do pomiarów aerozoli i chmur z wykorzystaniem technik teledetekcyjnych (remote sensing), a także do pomiarów aerozoli metodą in situ, wraz z analizą ich składu chemicznego.
  2. Rozbudowa Centrum Danych ACTRIS w WCSS.
  3. Rozwój kompetencji kadry w zakresie komercjalizacji badań, zarządzania danymi, analiz z wykorzystaniem nowych technologii AI.

Cele projektu

ACTRIS-PL 2 wzmacnia pozycję Polski w europejskiej przestrzeni badawczej i stanowi jedno z kluczowych narzędzi w realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (m.in. KIS 10) oraz nowej Dyrektywy UE 2024/2881 z dnia 23 października 2024 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (AAQD). Dzięki rozbudowanej infrastrukturze badawczej oraz współpracy z WCSS, dane gromadzone w ramach projektu będą dostępne online dla użytkowników niemal w czasie rzeczywistym.

Projekt ma na celu przede wszystkim:

  • rozwój i integrację infrastruktury ACTRIS w Polsce z europejską siecią ACTRIS,
  • dostarczanie wysokiej jakości danych środowiskowych o zmienności czasowej i przestrzennej aerozoli, chmur i gazów śladowych,
  • rozwój badań nad wpływem krótkotrwałych składników atmosfery na klimat, zdrowie i funkcjonowanie ekosystemów,
  • wspieranie samorządów, sektora publicznego i biznesu w podejmowaniu decyzji środowiskowych (DSS),
  • zwiększenie dostępu do nowoczesnych narzędzi analitycznych i predykcyjnych dla nauki, administracji i przemysłu.

Grupy docelowe

Projekt jest skierowany do przedstawicieli środowiska naukowego, administracji publicznej, przedsiębiorców/SME, sektora zdrowia, a poprzez otwarty dostęp do danych będzie służył ogółowi społeczeństwa.

Budżet

Całkowita wartość projektu:            23 542 262,12 zł

Dofinansowanie UE (EFRR):             16 544 907,80 zł

Wkład własny partnerów:                  5 099 354,32 zł

Okres realizacji projektu

01.04.2025 – 31.03.2029

Partnerzy konsorcjum

Konsorcjum ACTRIS-PL 2 tworzą wiodące polskie jednostki naukowe:

Kontakt

Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu

41-819 Zabrze, ul. M. Skłodowskiej-Curie 34
tel.: +48 32 271 64 81
tel.: +48 32 271 70 40
e-mail: ipis@ipispan.edu.pl
NIP: 648-000-67-20