BioPrep

Biotechnological Innovations for Sustainable Flat Panel Displays Recycling (Biotechnologiczne innowacje dla zrównoważonego recyklingu wyświetlaczy płaskich)

Projects manager: dr hab. Magdalena Jabłońska-Czapla, prof. IPIŚ PAN

Ongoing project

IPIŚ PAN jest partnerem stowarzyszonym w projekcie pt. Biotechnological Innovations for Sustainable Flat Panel Displays Recycling (Biotechnologiczne innowacje dla zrównoważonego recyklingu wyświetlaczy płaskich) o akronimie BioPrep, realizowanym w ramach programu INTERREG Region Dunaju (INTERREG DRP – EUSDR SMF Call No. DRP0401069).

Kierownik: dr hab. Magdalena Jabłońska-Czapla, prof. IPIŚ PAN

Czas trwania projektu: 01.09.2024-31.08.2025

Projekt dotyczy recyklingu odpadów z płaskich wyświetlaczy (FPD, ang. Flat Panel Displays ), które zawierają cenne metale, takie jak ind, german i gal. Odpady te, pochodzące z urządzeń takich jak smartfony i tablety z technologiami LCD, LED, OLED i QLED, szybko rosną w sektorze elektoodpadów (e-odpadów). Obecnie mniej niż 1% indu jest odzyskiwany z produktów wycofanych z eksploatacji, co podkreśla pilną potrzebę ulepszenia metod jego recyklingu. Projekt BioPrep ma na celu sprostanie temu wyzwaniu poprzez integrację zrównoważonych procesów biotechnologicznych z łańcuchem recyklingu FPD. Koncentruje się on na opracowaniu wydajnej, niskoemisyjnej technologii recyklingu z wykorzystaniem procesów mikrobiologicznych. Projekt jest wstępnym krokiem w kierunku większej inicjatywy mającej na celu połączenie różnych metod biotechnologicznych w celu odzyskania wszystkich możliwych materiałów z zużytych wyświetlaczy, począwszy od bakterii wytwarzających celulozę, a skończywszy na tych, które rozpuszczają metale.

Partnerzy w projekcie

Inicjatywa BioPrep strategicznie łączy wiedzę i doświadczenie partnerów w dziedzinie rozwiązań biotechnologicznych w regionie Dunaju, w szczególności:

  • Firmy start-up Algajas (Słowacja)
  • VSB – Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie – partner wiodący projektu (Czechy)
  • Uniwersytetu w Mariborze (Słowenia)

przy wsparciu partnerów stowarzyszonych spoza regionów naddunajskich

  • Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk
  • Politechniki Śląskiej
  • Firmy non-profit ZEOS, zarządzanie zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, LLC (Słowenia).

Strona projektu: https://interreg-danube.eu/projects/bioprep

Contact

Institute of Environmental Engineering of the Polish Academy of Sciences in Zabrze

41-819 Zabrze, ul. M. Skłodowskiej-Curie 34
tel.: +48 32 271 64 81
tel.: +48 32 271 70 40
e-mail: ipis@ipispan.edu.pl
NIP: 648-000-67-20